Error message

  • Notice: Undefined index: md_alpine in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/html/easylabcomtr/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/html/easylabcomtr/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/html/easylabcomtr/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: md_alpine in theme_get_setting() (line 1439 of /var/www/html/easylabcomtr/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in theme_get_setting() (line 1486 of /var/www/html/easylabcomtr/includes/theme.inc).

Bilgisayardan çıktı alıp bilgisayara geri yazmak

Robert Anson Heinlein der ki, "Gelişimi erkenciler değil, bir şeyi yapmanın daha kolay yollarını arayan tembeller gerçekleştirir."

Bugün laboratuvarlarda gerçekleştirilen süreçlere baktığımız zaman, inanması güç bir şekilde zaman alan süreçler, bilgisayardan çıktı alıp tekrar bilgisayara yazmayı içeriyor. Bu süreci daha da yavaşlatan ise süreçlerin bilgisayarda bulunan bilgiler ile desteklenmesinin gerekmesi oluyor.

Kalite Kontrol Formları bunun güzel bir örneği. Yeni bir ürün şirkete kabul edileceği zaman, kalite kontrol testlerinin yapılması gerekiyor. Kalite kontrol testleri için genellikle bir "Kalite Kontrol Formu" bulunuyor. Süreç başında önce bu formun çıktısı alınıyor. Daha sonra bu forma bilgisayarda bulunan veya basılı listelerden bakılarak ürün kabul koşulları yazılıyor. pH bu olmalı, yoğunluk bu olmalı, yüzey gerilimi bu olmalı gibi değerler belirtiliyor.

Ardından bu testler yapılıyor. Testler yapıldıkça Kalite Kontrol Formuna bu testlerin sonuçları kalemle yazılıyor. En son test başarıyla sonuçlandığı zaman bu ürün kabul kararı veriliyor. Ardından da bu sonuçlar ya yazılı olarak, ya da bilgisayara girilerek arşivleniyor. Ardından da ürün kabul ekibi veya depo sorumluları sözlü olarak bilgilendiriliyor.

Tembel bir laboratuvar sorumlusu için, buradaki zaman kayıpları inanılmaz yüksek. Birincisi, kabul formunun çıktısı alınacağına form online olarak bir tablete girilebilir. İkincisi, online form ürünün kabul koşullarını ve yapılması gereken testleri otomatik olarak getirebilir. Bu koşullar yazılım tarafından gerçek zamanlı olarak sisteme kaydedilebilir ve arşivlenebilir. Daha sonrasında da ürün kabul sorumluları aynı yazılım üzerinden bilgilendirilebilir.

Herhangi bir personel LIMS/ELN yazılımı kulanarak Kalite Kontrol Formları ve benzeri süreçleri bu şekilde daha kısa sürede ve daha az hata ile yapabilir. Orta çaplı bir kimya firması günde 5-6 ürün kabulü yapmakta. Her bir ürün kabulü bilgisayardan çıktı alınıp bilgisayara geri yazarak yapıldığında 20-30 dakika sürmekte. LIMS/ELN yazılımı ile bu süreyi %50 oranında azaltmak mümkün. Bu da ayda bir personelin yaklaşık 4 gününe denk geliyor. Bu yüzden tembellik çok güzel bir gelişim oluyor

Thumbnail: 
Description: 
çünkü tembel insanlar hep daha kolayını ararlar